شنبه / ۷ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۳:۱۱
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۲۸۱
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

ایران و چین می توانند مشارکت جامع راهبردی در حوزه اقتصادی داشته باشند

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: ایران و چین می توانند؛٫ مشارکت جامع راهبردی در حوزه اقتصادی داشته باشند که با گسترش روابط، می‌توانیم به این مهم دست یابیم.

ایران و چین می توانند مشارکت جامع راهبردی در حوزه اقتصادی داشته باشند
(شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱) ۱۳:۱۱

به گزارش روابط عمومی استانداری؛ حسین مدرس خیابانی در نشست با هیئت چینی با موضوعات اقتصادی اظهار داشت: ایران و چین کهن ترین تمدن‌های آسیا هستند و ما در سیستان و بلوچستان شهر سوخته را با قدمت هفت هزار ساله داریم.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان یک استان پهناور و نمونه کامل و مظهر وحدت است.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: سیستان و بلوچستان از نظر امنیتی در یک سطح مطلوب بوده و می تواند مکان مناسبی برای سرمایه گذاری باشد.

وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان قابلیت های خوبی دارد که می‌تواند زمینه همکاری‌های خوبی را فراهم کند.

مدرس خیابانی با اشاره به همکاری های اقتصادی ایران و چین بیان کرد: زمینه های مختلفی برای همکاری اقتصادی؛ از جمله موضوع یک کمربند یک راه برای گسترش تجارت وجود دارد.

وی افزود: سیستان و بلوچستان یازده و نیم درصد مساحت کشور را در بر می‌گیرد که طبیعتاً موجب می‌شود طیف زیادی از ظرفیت های اقتصادی در این منطقه وجود داشته باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ظرفیت های مهم، اقتصاد دریاست که با همکاری چین می توان در این حوزه سرمایه گذاری بیشتری کرد.


وی ادامه داد: در حوزه‌های دیگر اقتصاد دریا؛ ایجاد شناورها، پرورش ماهی در قفس و مجتمع تولید میگو ایران و چین می‌توانند همکاری‌های فراوانی داشته باشد.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: در حوزه انرژی های خورشیدی، سیستان و بلوچستان بالاترین قدرت در جذب تابش انرژی را دارد و در زمینه ساخت پنل های خورشیدی ایران و چین می توانند همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه سیستان و بلوچستان ۲۰۰ روز باد با سرعت ۶۰ کیلومتر دارد می تواند به لحاظ اقتصادی صرفه زیادی برای احداث توربین های بادی داشته باشد.

استاندار سیستان و بلوچستان تصریح کرد: این استان می‌تواند ظرفیت خوبی را در حوزه راه اندازی کارخانجات تولید کالاهای دیجیتال داشته باشد که در این زمینه پارک علم و فناوری نیز می تواند کمک کند.

وی تاکید کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی را مقام معظم رهبری تعیین می‌کنند که طبق آن سیاستها ما مکلفیم با چین و سایر کشورهای منطقه روابط سیاسی و اقتصادی خود را گسترش دهیم.

تعداد بازدید : ۱,۴۸۶
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید