شنبه / ۲۲ اَمرداد ۱۴۰۱ / ۰۸:۰۴
سرویس : اخبار برگزیده
کد خبر : ۱۱۴۸۷
گزارشگر : ۱۵۷۴
سرویس اخبار برگزیده

میراث فرهنگی ظرفیتی برای اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان / لزوم همکاری شرکت های دانش بنیان

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان، ایده‌های خلاقانه و حضور بخش خصوصی می‌تواند در معرفی آثار تمدنی به مردم استان و سایر هم‌وطنان موثر باشد و موجب می‌شود این خطه از میهن مان را به عنوان یک ظرفیت تمدنی و باستانی به جهانیان معرفی کنیم.

میراث فرهنگی ظرفیتی برای اشتغالزایی در سیستان و بلوچستان / لزوم همکاری شرکت های دانش بنیان
(شنبه ۲۲ اَمرداد ۱۴۰۱) ۰۸:۰۴
به گزارش روابط عمومی استانداری؛ حسین مدرس خیابانی در حاشیه بازدید از موزه منطقه‌ای جنوب شرق زاهدان اظهارداشت: این موزه آشکارا هویت چند هزار ساله استان را به نمایش گذاشته، و این پیشرفت در ۵ هزار سال پیش در همه حوزه‌ها از جمله پزشکی، فنی و مهندسی، سازه‌ و حوزه شهری در این موزه موجب افتخار است و می‌تواند یک دستمایه و پشتوانه‌ قوی باشد تا بتوانیم به اعتبار همین تمدن غنی پیشرفت را در ایران اسلامی بیشتر از گذشته ببینیم.

وی افزود: در این مکان می توانیم تمدن چند هزار ساله شهر سوخته را به نمایش بگذاریم، اما به نظر می‌رسد که به اندازه آثار باستانی و میراث‌فرهنگی در نقاط دیگر کشور ظرفیت های استان معرفی نشده است که بخشی متاثر از منابع مالی و بخشی دیگر متاثر از عدم سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: مادامی که نتوانیم سه حوزه گردشگری، صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی را به هم متصل و یک ارتباط منطقی و پیوند مستمر بین آن‌ها برقرار کنیم، همچنین یک اقتصاد پایدار را برای این حوزه‌ها تعریف نشود آثار باستانی و میراث‌فرهنگی ما نامکشوف خواهد ماند.

وی با تاکید بر اینکه نمادسازی باعث ایجاد هویت می‌شود، تصریح کرد: باید از نمادهای باستانی خودمان در آثار مختلف از جمله صنایع‌دستی استفاده و برای اعتلای هویت سیستانی و بلوچستانی نمادسازی کنیم‌ تا از این ظرفیت بزرگ یک اقتصاد پایدار و ثروتی برای مردم استان فراهم آید.

مدرس خیابانی با بیان اینکه مهم‌ترین هدف ما در این استان ایجاد اشتغال است، بیان کرد: دولت و حاکمیت برای معرفی تمدن و هویت ایران اسلامی، یک وظیفه و ماموریت اصلی دارد اما به دلیل اینکه اولویت‌های ما در استان اغلب برطرف‌کننده شاخص‌های محرومیت‌هاست باید از بخش خصوصی کمک بیشتری بگیریم.

وی با اشاره به حمایت از بخش خصوصی در حوزه میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: با این وجود حمایت‌ فراوانی از میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان انجام شده و ما با مولدسازی دارایی‌ها توانستیم سوله‌های مختلفی را به بانوان برای ایجاد صنایع دستی اختصاص دهیم.
تعداد بازدید : ۱,۱۱۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید